Aktualności

Rynek wtórny czy pierwotny?

administrator 30 sierpnia 2021

Nasi Klienci, zwłaszcza ci na początku swojej drogi w poszukiwaniu idealnego mieszkania, często zastanawiają się na którą z dwóch opcji się zdecydować. Przeglądając oferty sprzedażowe mieszkań – napotykamy zarówno oferty z tzw. „drugiej ręki” (rynek wtórny) jak i z rynku pierwotnego, gdzie jedną ze stron transakcji jest deweloper bądź spółdzielnia mieszkaniowa. 

Obie opcje posiadają zalety i wady, które w dużej mierze mają wpływ na cenę finalną nieruchomości i wielkość prac remontowo-wykończeniowych, które trzeba wykonać zanim dojdzie do przeprowadzki. 

Zakup mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego związane jest z oczekiwaniem na zakończenie budowy i przekazania do użytkowania przyszłym właścicielom gotowej inwestycji. Oczywiście, jeśli powstająca nieruchomość jest w ostatniej fazie budowy, okres oczekiwania nie jest zbyt długi.

Niewątpliwie, mieszkania z rynku wtórnego są alternatywą w przypadku gdy nie ma na rynku zbyt wielu ofert mieszkań nowych. Obecnie, nasi Klienci w dużej mierze poszukują mieszkań/ domów szeregowych i bliźniaków z rynku pierwotnego, a przemawia za tym przede wszystkim: możliwość własnej aranżacji wnętrza, niższe koszty transakcyjne czy, w dłuższej perspektywie brak konieczności wykonywania remontów w budynku.

Najważniejsze na co zwracamy na jednym z pierwszych spotkań z Klientem to określić swoje potrzeby oraz oczekiwania i wyszczególnić parametry wymarzonego mieszkania lub domu. Różnorodność ofert jakie w tej chwili są na rynku, nie tylko krakowskim, może niewątpliwie przytłoczyć. Im więcej kluczowych informacji na temat danej inwestycji zgromadzimy, tym lepiej. Wymarzone mieszkanie, oprócz tego, że musi być ustawne, musi również odpowiadać naszemu stylowi życia i zapewniać maksymalny komfort. Ważne, by móc pochylić się nad rzutami i projektami dostarczonymi przez dewelopera i wspólnie zastanowić się nad funkcjonalnością, rozkładem jak również lokalizacją, które dla nas – przyszłych właścicieli, będą najodpowiedniejsze.

Mieszkania z rynku wtórnego niosą za sobą ryzyko usterek czy zaniedbań poprzednich właścicieli i mogą wiązać się z dodatkowymi, nieprzewidzianymi przez nas wcześniej w założonym budżecie nakładami finansowymi. I tu pojawia się potrzeba zatrudnienia profesjonalnego i kompetentnego pośrednika ds. nieruchomości, który nie tylko wskaże nam nieruchomości odpowiadające naszym preferencjom, ale będzie naszym doradcą w obszarze dla osoby niezwiązanej z branżą nieznanym i osobą, która wprawnym okiem wskaże nam aspekty budzące wątpliwości i wyeliminuje te „lokalizacje”, które wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym.

Natomiast nieruchomości, które wznoszone są obecnie, cieszą się popularnością również ze względu na stosowane nowoczesne technologie i proekologiczne rozwiązania. Coraz częściej deweloperzy już na etapie projektu decydują się na wykorzystanie w swoich budynkach odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów. Powstająca właśnie na tak popularnym Zabłociu inwestycja Greendustry już w nazwie posiada odniesienie do „zielonych rozwiązań”, które mają nie tylko poprawić komfort przyszłych mieszkańców (target klienta, dla którego instrumenty służące odzyskiwaniu energii, ochronie środowiska mają bardzo duże znaczenie), ale sprawić, że comiesięczne wydatki związane z eksploatacją nieruchomości będą niższe.

Na co warto zwrócić uwagę przy mieszkaniach z rynku pierwotnego to fakt, że przy ich powstawaniu projektanci wystrzegają się błędów ergonomicznych czy technologicznych popełnianych przez ostatnie dziesięciolecia. Niemniej jednak, przy odbiorze mieszkania podpisując protokół zdawczo-odbiorczy, należy wskazać wszystkie widoczne usterki i zgłosić je wykonawcy. Klienci coraz częściej są tego świadomi i na odbiór przychodzą z fachowcem.

Na co jeszcze zwracają uwagę nasi Klienci przy wyborze inwestycji z rynku pierwotnego? Na pewno standard części wspólnych (ich funkcjonalność i zagospodarowanie) ma duże znaczenie. Powszechnym stała się tzw. mała architektura krajobrazu na zadbanych deweloperskich osiedlach, ogródki ogólnodostępne zlokalizowane na dachach apartamentowców czy ładowarki do pojazdów elektrycznych w garażach podziemnych, nie wspominając o obowiązkowym placu zabaw dla najmłodszych. To tylko niektóre z eksponowanych w folderach sprzedażowych zalety poszczególnych inwestycji z rynku pierwotnego.

Obecnie, na platformach sprzedażowych przeważają oferty z rynku wtórnego, zatem szanse na znalezienie wymarzonego miejsca dla siebie i swojej rodziny jest wiele.

Sprawdź oferty naszego biura bezpośrednio na stronie www.wawelium.pl lub odwiedź nas na: Wawelium – Krakowskie Nieruchomości | Facebook

Więcej